2000 Top 3 Finishers
Enter Name
 10 & Under
10 & Under...45_lb
1ST:  Brian Scritchfield ...results: 13-3... Jefferson Morgan
2ND:  Dave Dickens ...Burrell
3RD:  David Irwin ...results: fall 2:32...Wissahickon

10 & Under...50_lb
1ST:  Garrett Frey ...results: OT 6-5...Woodland Hills
2ND:  Shane Young ...Penn Trafford
3RD:  Garet Pisani ...results: 9-0...Ridgway

10 & Under...55_lb
1ST:  Nico Cortese ...results: 11-0...Franklin Regional
2ND:  Jeremy Marish ...Belle Vernon
3RD:  Andrew Alton ...results: tf 16-0 4:00...Central Mountain

10 & Under...60_lb
1ST:  Devin Maloney ...results: 4-2...Burrell
2ND:  Joel Nelson ...Kittanning
3RD:  Ty Vanella ...results: 10-2...Mt Pleasant

10 & Under...65_lb
1ST:  John Regan ...results: 9-2...Woodland Hills
2ND:  Jamie Atwood ...Kittanning
3RD:  Walter Peppleman ...results: fall :26...Central Dauphin

10 & Under...70_lb
1ST:  Shane Smith ...results: 4-0...Upper Perkiomen
2ND:  Dexter Lederer ...Neshaminy
3RD:  Matt Bonson ...results: 4-3...Lewistown

10 & Under...75_lb
1ST:  Justin Kay ...results: OT 4-2...Hazelton
2ND:  Robert Capriotti ...Fox Chapel
3RD:  Jason Kadelski ...results: fall :55...Methacton

10 & Under...80_lb
1ST:  Quentin Wright ...results: 5-2...State College
2ND:  Marcus Stull ...Souderton
3RD:  David Ebbott ...results: OT 4-2...Wissahickon

10 & Under...85_lb
1ST:  Justin Angermeier...results: 4-0...Mercer
2ND:  Ben Eachus ...Hazelton
3RD:  Madison Kubat ...results: fall :40...Northwestern Lehigh

10 & Under...90_lb
1ST:  Zachary Kemmerer ...results: 14-8...Spring-Ford
2ND:  Stephen Blackburn ...Connellsville
3RD:  Joe Fox ...results: 8-2...Franklin Regional

10 & Under...95_lb
1ST:  Daniel Craig ...results: fal 2:25...Boyertown
2ND:  Eric Williams ...Washington
3RD:  Bill Farrell ...results: 6-3...Pennsbury

10 & Under...105_lb
1ST:  Dan Mahoney ...results: fall 1;59...Baldwin
2ND:  Kellen Harris ...Sharon
3RD:  Nam Shartzer ...results: 5-3...West Snyder

10 & Under...120_lb
1ST:  Shawn Fausey ...results: 11-4...Line Mountain
2ND:  Joe Tarley ...Beth Center
3RD:  Matthew Luther ...results: 2-0...Port Allegany

10 & Under...150_lb
1ST:  Paul Snyder ...results: 3-0...Mt Pleasant
2ND:  Matt Kosarik ...Fort Cherry
3RD:  Matt Blose ...results: 11-3...Kutztown

11 & 12 
11-12...60_lb
1ST:  Colby Pisani ...results: 14-1...Ridgway
2ND:  Ryan Ritz ...St. Andrews
3RD:  Joe McCullough ...results: 3-0...Erie

11-12...65_lb
1ST:  Philip Greene ...results: 3-2...Wissahickon
2ND:  Tyler Sim ...McGuffey
3RD:  Nick Garber ...results: 1-0...Waynesburg

11-12...70_lb
1ST:  Matt Kyler ...results: 5-2...Clearfield
2ND:  Nick Stabile ...Hamburg
3RD:  Justin Shafranish ...results: fall 3:53...Indian Valley

11-12...75_lb
1ST:  Matt Moley ...results: 4-2...Spring-Ford
2ND:  Matt Dunn ...Reynolds
3RD:  Lewis Baker ...results: 7-1...Philadelphia

11-12...80_lb
1ST:  Hadley Harrison ...results: 14-2...Edinboro
2ND:  Ryan Goodman ...Latrobe
3RD:  Steven Mytych ...results: 9-1...Wyoming Valley West

11-12...85_lb
1ST:  Donald Jones ...results: 13-3...Greensburg-Salem
2ND:  Jarrett Hostetter ...Oxford
3RD:  Michael Catalano ...results: fall 1:54...Canon McMillan

11-12...90_lb
1ST:  Garrett Scott ...results: tf 16-0 2:47...Juniata Valley
2ND:  Prestin Hitchcock ...Wyalusing
3RD:  Shane Hyman ...results: 15-2...Ephrata

11-12...95_lb
1ST:  Archie McConnell ...results: 13-2...Solanco
2ND:  David Pienaar ...Penn Trafford
3RD:  Chris Decker ...results: 6-2...State College

11-12...100_lb
1ST:  Quentin Taraszewski ...results: 7-1...Kiski Area
2ND:  Daniel Lutz ...Ringgold
3RD:  Peter Beck ...results: 5-1...Neshaminy

11-12...105_lb
1ST:  Mick DePellegrini ...results: tf 18-2 4:00...Plum
2ND:  Andy Wright ...Bentworth
3RD:  Todd Cessna ...results: 7-5...Elderton

11-12...115_lb
1ST:  Jonathan Wentz ...results: 2-1...Erie
2ND:  Brandon Gery ...Brandywine Heights
3RD:  Steven Ellis ...results: 9-6...Waynesburg

11-12...125_lb
1ST:  Corbin Semple ...results: 3-1...Waynesburg
2ND:  Tyler Shearer ...Lakeview
3RD:  Jason Heintzelman ...results: 5-0...Halifax

11-12...140_lb
1ST:  Jeffrey Marker ...results: 9-0...Mt Pleasant
2ND:  Nick Baughman ...Penn Hills
3RD:  Jack Vallely ...results: fall 1:47...Grove City

11-12...160_lb
1ST:  Sean Barndt ...results: 10-0...Bellefonte
2ND:  Brian Shaw ...Hollidaysburg
3RD:  Jordan LeViere ...results: 9-0...North Hills

11-12...200_lb
1ST:  Kyle Davis ...results: fall 3:07...Valley View
2ND:  Josh Schaffer ...Southern Lehigh
3RD:  Corey Yokel ...results: fall 1:01...Shaler

 

 

13 & 14 
13-14...75_lb
1ST:  Chris Neidermeier ...results: 6-0...Waynesburg
2ND:  Kody Hiner ...Erie
3RD:  Bradley Pataky ...results: 6-1...Clearfield

13-14...80_lb
1ST:  Ashton Primus ...results: 4-0...Connellsville
2ND:  Brandon Clemmer ...Pottsgrove
3RD:  Johnaton Bittinger ...results: 10-2...Albert-Gallatin South

13-14...85_lb
1ST:  Adam Frey ...results: 4-1...Woodland Hills
2ND:  Jake Strayer ...Forest Hills
3RD:  Timothy Harner ...results: 1-0...Norristown Area

13-14...90_lb
1ST:  Coleman Scott ...results: 12-1...Waynesburg
2ND:  Bryan Tedesco ...Loyalsock
3RD:  Lawrence Hall ...results: 5-0...Jeannette

13-14...95_lb
1ST:  Jason Makara ...results: 2-1...Burrell
2ND:  Gary Mayfield ...Hanover
3RD:  Brad Cipriani ...results: 3-0...Franklin Regional

13-14...100_lb
1ST:  Mark Mcknight ...results: 3-0...South Fayette
2ND:  Drew Headlee ...Waynesburg
3RD:  Jeff Schell ...results: 5-2...Bloomsburg

13-14...105_lb
1ST:  Mark Throckmorton ...results: 4-3...Waynesburg
2ND:  Jay Morrison ...Whitehall
3RD:  Casey Moore ...results: fall1:40...Central Mountain

13-14...110_lb
1ST:  Isaiah Britton ...results: 7-2...Loyalsock
2ND:  Chris Karcz ...West Allegheny
3RD:  Eddie Fisher ...results: 8-0...Woodland Hills

13-14...115_lb
1ST:  Art Moss ...results: 8-6...Forest Hills
2ND:  Jared Brewer ...Moon
3RD:  Scott Maney ...results: 5-4...Bald Eagle Area

13-14...120_lb
1ST:  Dan Kosharsky ...results: 6-2...Chartiers Houston
2ND:  Ian Tobin ...Titusville
3RD:  Tommy Picarsic ...results: 6-3...Penn Trafford

13-14...125_lb
1ST:  Matt Lower ...results: OT fall 4:46...State College
2ND:  Sean Cote ...Chartiers Valley
3RD:  Nathan Kennedy ...results: 4-3...McGuffey

13-14...130_lb
1ST:  Hudson Harrison ...results: 4-3...Edinboro
2ND:  Justin Smith ...Penn Trafford
3RD:  Brian Rowan ...results: OT 3-3 rideout...Neshaminy

13-14...135_lb
1ST:  Brandon Weyandt...results: 9-2...Bedford
2ND:  Brendon Steele ...Canon McMillan
3RD:  Monty Rockey ...results: 5-1...Bald Eagle Area

13-14....145_lb
1ST:  Albert Miles ...results: OT 5-3...Canon McMillan
2ND:  Nick Padezan ...Penn Trafford
3RD:  Brad Hurrelbrink ...results: 4-0...ACV/Keystone

13-14....155_lb
1ST:  Nic Sandoval ...results: 5-0...Hampton
2ND:  Matt Fetzer ...Indian Valley
3RD:  Shane Datz ...results: 4-0...Southmoreland

13-14....170_lb
1ST:  Philip Bomberger ...results: 10-5...Juniata
2ND:  Tyler McCall ...Central Mountain
3RD:  Chas Rush ...results: 10-1...Avella

13-14....190_lb
1ST:  Marc Decker...results: 4-0...State College
2ND:  Nick DeBartolo...Upper Saint Clair
3RD:  Jim Martin...results: 13-5...Wyoming Valley West

13-14...250_lb
1ST:  Brandon Rupert ...results: 6-2...Kiski Area
2ND:  Kyle Smith ...Brockway
3RD:  Nathan Morris ...results: 3-0...Central Cambria