These are 2004 Results -------

There were 94 matches for Erie in the 2004 PJW State Championship Tournament. -------

10&Under - Pigtail - Shawn Spearman, Erie DEC Tanner Wiltrout, Connellsville, 8-5
10&Under - Pigtail - Steven Spearman, Erie BYE
10&Under - Pigtail - Markel Keys, Erie BYE
10&Under - Pigtail - Tyler Parsons, Erie BYE
10&Under - Pigtail - Jarred Lux, Erie BYE
10&Under - Pigtail - Paul Gostomski, Erie BYE
11-12 - Pigtail - Cole Claar, Claysburg-Kimmel MAJOR Ian Chiesa, Erie, 8-0
11-12 - Pigtail - James Stockhausen, Erie BYE
11-12 - Pigtail - Andre Petroski, Springfield DEC Jermaine Easter, Erie, 10-9
11-12 - Pigtail - Nick Milano, Erie BYE
11-12 - Pigtail - Antre Lindsey, Erie FALL Shawn McCrum, Huntingdon, 0:54
11-12 - Pigtail - Sean Herron, Erie BYE
13-14 - Pigtail - Rocco Wellek, Erie BYE
13-14 - Pigtail - Kyle Bove, Kennett FALL Kenny Hammer, Erie, 1:51
13-14 - Pigtail - Anthony Blaszczyk, Erie BYE
13-14 - Pigtail - Thomas Woodward, Erie BYE
13-14 - Pigtail - Corey Carlson, Erie MAJOR Dan McMurtrie, Bradford, 8-0
13-14 - Pigtail - Jordan Easter, Erie DEC Adam Heydorn, Greater Latrobe, 5-3
13-14 - Pigtail - Michael Parsons, Erie BYE
13-14 - Pigtail - Chris Reitz, Erie BYE
10&Under - Preliminary - Tyler Zymroz, Moon DEC Shawn Spearman, Erie, 14-10
10&Under - Preliminary - Steven Spearman, Erie MAJOR Eric Jones, Waynesburg, 10-0
10&Under - Preliminary - Kyle Mariacher, Mercer DEC Markel Keys, Erie, 7-5
10&Under - Preliminary - Tyler Parsons, Erie MAJOR Cory Bixler, Hanover, 16-2
10&Under - Preliminary - Cole Davis, Northeastern DEC Jarred Lux, Erie, OT 7-2
10&Under - Preliminary - Paul Gostomski, Erie FALL Will McClure, Peters Township, 1:55
11-12 - Preliminary - James Stockhausen, Erie FALL Luke Taylor, Reynolds, 3:31
11-12 - Preliminary - Nick Milano, Erie TF Derek Edwards, Burrell, 16-0 3:02
11-12 - Preliminary - Antre Lindsey, Erie BYE
11-12 - Preliminary - Sean Herron, Erie FALL Donald Sines, Southmoreland, 1:29
13-14 - Preliminary - Joey Napoli, Cumberland Valley DEC Rocco Wellek, Erie, 5-3
13-14 - Preliminary - Mike Incollingo, North Penn DEC Anthony Blaszczyk, Erie, 2-1
13-14 - Preliminary - Nick Nichols, Port Allegany DEC Thomas Woodward, Erie, 5-0
13-14 - Preliminary - Shane Welsh, Burrell MAJOR Corey Carlson, Erie, 11-0
13-14 - Preliminary - Derek Reber, Lewisburg TF Jordan Easter, Erie, 19-4 3:42
13-14 - Preliminary - Corey Perrotte, North Hills DEC Michael Parsons, Erie, 5-1
13-14 - Preliminary - Ryan Ochalek, Oil City FALL Chris Reitz, Erie, 1:37
10&Under - Consy 1st Round - Shawn Spearman, Erie DEC Cody Zechman, Selinsgrove, 2-1
10&Under - Consy 1st Round - Markel Keys, Erie BYE
10&Under - Consy 1st Round - Cody Brunst, Titusville DEC Jarred Lux, Erie, 2-1
11-12 - Consy 1st Round - Mason Popham, Unionville DEC Ian Chiesa, Erie, 3-0
11-12 - Consy 1st Round - Jermaine Easter, Erie FALL Alex Temple, Avella, 2:36
13-14 - Consy 1st Round - Rocco Wellek, Erie FALL Anthony Carl, Benton, 1:30
13-14 - Consy 1st Round - Kenny Hammer, Erie DEC Jacob Knoneberg, McGuffey, 5-4
13-14 - Consy 1st Round - Anthony Blaszczyk, Erie DEC Dominick Demor, South Side Beaver, 4-2
13-14 - Consy 1st Round - Thomas Woodward, Erie BYE
13-14 - Consy 1st Round - Corey Carlson, Erie FALL Tyler Hile, Mercer, 1:34
13-14 - Consy 1st Round - John Meyers, Radnor DEC Jordan Easter, Erie, 4-3
13-14 - Consy 1st Round - Nicholas Moore, Beth Center DEC Michael Parsons, Erie, 5-1
13-14 - Consy 1st Round - Chris Reitz, Erie BYE
10&Under - Quarterfinal - Steven Spearman, Erie MAJOR Joshua Falatovich, Greensburg Salem, 11-0
10&Under - Quarterfinal - Tyler Parsons, Erie TF Dylan Corl, West Branch, 17-0
10&Under - Quarterfinal - Morgan Craig, Abington Heights FALL Paul Gostomski, Erie, :54
11-12 - Quarterfinal - Dylan Alton, Central Mountain DEC James Stockhausen, Erie, 7-3
11-12 - Quarterfinal - Nick Milano, Erie FALL Lance Moore, Lackawanna Trail, 0:56
11-12 - Quarterfinal - Antre Lindsey, Erie DEC Logan Herb, Boyertown, 6-5
11-12 - Quarterfinal - Gavin Nickel, Carlisle DEC Sean Herron, Erie, 2-0
10&Under - Consy 2nd Round - Shyheim Poindexter, Central Dauphin DEC Shawn Spearman, Erie, 3-2
10&Under - Consy 2nd Round - Markel Keys, Erie DEC Chris Gallaher, Forest Hills, 11-10
11-12 - Consy 2nd Round - Philip Steinberg, Central Cambria FALL Jermaine Easter, Erie, 2:22
13-14 - Consy 2nd Round - Rocco Wellek, Erie DEC Cody Feather, Chestnut Ridge, 4-1
13-14 - Consy 2nd Round - Joshua Malick, Mount Carmel MAJOR Kenny Hammer, Erie, 11-2
13-14 - Consy 2nd Round - Anthony Blaszczyk, Erie DEC Kody Pujia, Connellsville West, 4-2
13-14 - Consy 2nd Round - Aaron Ernest, Selinsgrove DEC Thomas Woodward, Erie, OT 2-0
13-14 - Consy 2nd Round - Jake Kemerer, Hempfield DEC Corey Carlson, Erie, 4-2
13-14 - Consy 2nd Round - Chris Reitz, Erie DEC Ben Clymer, Northwestern Lehigh, 2-0
10&Under - Consy 3rd Round - Shyheim Poindexter, Central Dauphin DEC Shawn Spearman, Erie, 3-2
10&Under - Consy 3rd Round - Markel Keys, Erie DEC Chris Gallaher, Forest Hills, 11-10
10&Under - Consy 3rd Round - Markel Keys, Erie MAJOR Josh Bafia, Huntingdon, 12-2
10&Under - Consy 3rd Round - Paul Gostomski, Erie MAJOR Shane Morris, Central Cambria, 11-0
11-12 - Consy 3rd Round - Dan Karpency, Albert Gallatin DEC James Stockhausen, Erie, 5-0
11-12 - Consy 3rd Round - Sean Herron, Erie FALL Andrew Peacock, Glendale, 1:46
13-14 - Consy 3rd Round - Rocco Wellek, Erie DEC Alex Little, Dover, 6-0
13-14 - Consy 3rd Round - Jonathan Weibel, Quakertown DEC Anthony Blaszczyk, Erie, 4-0
13-14 - Consy 3rd Round - David Crowell, Easton DEC Chris Reitz, Erie, 3-2
10&Under - Semi-Final - Luke Frey, Montoursville DEC Steven Spearman, Erie, 4-3
10&Under - Semi-Final - Tyler Parsons, Erie MAJOR Matthew McCutcheon, Kiski Area, 12-1
11-12 - Semi-Final - Nick Milano, Erie DEC Allen Dreibelbis, State College, 4-2
11-12 - Semi-Final - Brandon Palik, Saucon Valley FALL Antre Lindsey, Erie, 3:15
10&Under - Consy 4th Round - Walker Slaughter, Danville FALL Markel Keys, Erie, 1:43
10&Under - Consy 4th Round - O'Shea Thomas, Brownsville FALL Paul Gostomski, Erie, 2:59
11-12 - Consy 4th Round - Sean Herron, Erie FALL Marino Querico, Butler, 1:48
13-14 - Consy 4th Round - Joe Stanzione, Delaware Valley DEC Rocco Wellek, Erie, 7-0
10&Under - Consy 5th Round - Steven Spearman, Erie DEC Adam Matthews, Mercer, 3-2
11-12 - Consy 5th Round - Zach Zimmerman, Ephrata DEC Antre Lindsey, Erie, 2-1
11-12 - Consy 5th Round - William Ringer, Reynolds DEC Sean Herron, Erie, 4-3
10&Under - Finals - 85 Lbs: Final,Tyler Parsons, Erie DEC Nick Burns, Norristown Area, 7-3
10&Under - Finals - 3rd/4th, Steven Spearman, Erie DEC Kevin Monper, North Allegheny, 8-1
10&Under - Finals - 7th/8th, Colten Crawford, Fort Cherry DEC Markel Keys, Erie, 12-8
10&Under - Finals - 7th/8th, Paul Gostomski, Erie DEC Will McClure, Peters Township, 9-2
11-12 - Finals - 125 Lbs:Nick Milano, Erie MAJOR Jordon Elvey, Solanco, 15-4
11-12 - Finals - 4th/5th, Antre Lindsey, Erie DEC Logan Herb, Boyertown, 5-4
11-12 - Finals - 4th/5th, Sean Herron, Erie FALL Kris Tursky, Conneaut Lake, 2:36
13-14 - Finals - 7th/8th, Rocco Wellek, Erie DEC Dylan Corey, Burrell, 7-4