These are 2004 Results -------

There were 35 matches for Benton in the 2004 PJW State Championship Tournament. -------

10&Under - Pigtail - Matthew Welliver, Benton BYE
10&Under - Pigtail - Coltin Fought, Benton BYE
11-12 - Pigtail - Michael Rhone, Benton BYE
11-12 - Pigtail - Eric Hess, Benton BYE
13-14 - Pigtail - Sammy Fuchs, Reynolds FALL Anthony Carl, Benton, 1:17
13-14 - Pigtail - Corey Lear, Benton DEC Kody Pujia, Connellsville West, 6-4
13-14 - Pigtail - Braden Turner, Southern Lehigh FALL Bill Pasukinis, Benton, 3:51
10&Under - Preliminary - Kyle Kelly, Cumberland Valley DEC Matthew Welliver, Benton, 5-0
10&Under - Preliminary - Coltin Fought, Benton FALL Evan Smith, Bradford, 2:15
11-12 - Preliminary - Michael Rhone, Benton DEC Dylan Dennis, Maplewood, 4-0
11-12 - Preliminary - Eric Hess, Benton DEC Robert Henderson, United, 7-0
13-14 - Preliminary - Corey Lear, Benton DEC Dan Blair, Smethport, 4-2
10&Under - Consy 1st Round - Matthew Welliver, Benton FALL T.J. Mullens, Uniontown, 2:20
13-14 - Consy 1st Round - Rocco Wellek, Erie FALL Anthony Carl, Benton, 1:30
13-14 - Consy 1st Round - Matt Ryan, Canon McMillan MAJOR Bill Pasukinis, Benton, 13-0
10&Under - Quarterfinal - Coltin Fought, Benton DEC Joel Mowris, Maplewood, 2-0
11-12 - Quarterfinal - Michael Rhone, Benton DEC Tim Ellison, Hopewell, 5-3
11-12 - Quarterfinal - Evan Yenolevich, Northwestern Lehigh DEC Eric Hess, Benton, 3-0
13-14 - Quarterfinal - Corey Lear, Benton MAJOR Addison Snyder, Bellefonte, 8-0
10&Under - Consy 2nd Round - Matthew Welliver, Benton MAJOR Blake Iddings, Trinity, 11-0
10&Under - Consy 3rd Round - Matthew Welliver, Benton MAJOR Blake Iddings, Trinity, 11-0
10&Under - Consy 3rd Round - Matthew Welliver, Benton MAJOR Paul Deitz, OLP, 10-0
11-12 - Consy 3rd Round - Eric Hess, Benton DEC Codi Roccograndi, Wyoming Valley West, 5-0
10&Under - Semi-Final - Coltin Fought, Benton DEC Nick Beneke, Connellsville, 6-0
11-12 - Semi-Final - Timmy Santry, Upper Moreland DEC Michael Rhone, Benton, OT 5-4
13-14 - Semi-Final - Corey Lear, Benton DEC John Regan, Plum, 3-2
10&Under - Consy 4th Round - Anthony DiEmidio, Pennsbury DEC Matthew Welliver, Benton, 7-2
11-12 - Consy 4th Round - Eric Hess, Benton DEC Jesse Swink, Connellsville, 4-0
11-12 - Consy 5th Round - Michael Rhone, Benton DEC Shawn Stancliff, St. George, 4-3
11-12 - Consy 5th Round - Eric Hess, Benton DEC Zack Carpinello, Northern Cambria, 6-0
10&Under - Finals - 55 Lbs: Final,Jimmy Gulibon, Derry Area MAJOR Coltin Fought, Benton, 10-2
10&Under - Finals - 7th/8th, Matthew Welliver, Benton DEC Joshua Freidhof, Norwin, 5-2
11-12 - Finals - 3rd/4th, Travis Shaffer, Derry Area FALL Michael Rhone, Benton, :59
11-12 - Finals - 3rd/4th, Travis McKillop, Burrell DEC Eric Hess, Benton, 5-3
13-14 - Finals - 97 Lbs:Corey Lear, Benton DEC Brock Parker, Canton, 4-3